کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل و نقش آن در تهویه هوا

کانال فلکسیبل دارای انعطاف بسیار بالایی است و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد. برای تهویه مطبوع هوا هم از این کانال‌ها استفاده میشود. این کانال‌ها برای راه اندازی سیستم تهویه مطبوع و دمپر موتور هوابند بسیار کارایی دارد. به وسیله این کانال عایق کاری بعد از نصب دیگر نیازی نیست زیرا کانال فلکسیبل دارای عایق الاستومری که یک لوله از پیش عایق شده است. این عایق بندی میتواند از هدر رفتن انرژی‌ها جلوگیری کند.

در برخی از لوله‌های فلکسیبل عایق الاستومری معمولا از پشم شیشه برای عایق بندی‌ها استفاده میشود. این حجم از پشم شیشه زیاد است و از هدر رفتن هوا در حد زیادی جلوگیری میکند. البته این روال برای سلامتی انسانها ضرری ندارد. این لوله برای مکانهایی که دارای ارتفاع کم هستند مانند سقف‌های کاذب کوتاه مناسب است. شما می‌توانید با شناختن این لوله‌ها با اطمینان بیشتری کانال خود را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید :
دمپر بادی شاطری

ویژگی‌های کانال فلکسیبل در چیست؟

در این بخش در زمینه ساختار این کانال صحبت میکنیم. در ادامه ویژگی‌های این کانال بیشتر آشنا میشویم. تا در زمان خرید به آگاهی کاملی رسیده باشید.

عدم نشت هوا

این کانال با عایق الاستومری از نشت و هدر رفتن هوا جلوگیری میکند. با این روش بازدهی دستگاه در زمینه تهویه مطبوع هوا بسیار بالاتر میرود و در مصرف انرژی صرفه جویی میشود.

سازگاری با محیط زیست

از جمله ضررها در مورد دستگاه‌های تهویه و دمپر های بادی این است که با محیط زیست سازگاری ندارد ولی میتوان با کمک مواد سازگار این مشکلات را برطرف کرد.  لوله‌های فلکسیبل این سازگاری‌ها را دارند و طبق همین روال دارای کاربردهای زیادی است. زیرا هم بازدی دستگاه مطبوع را افزایش میدهد و هم به محیط زیست آسیبی وارد نمی کند.

عدم وجود گرد و خاک

وجود گرد و غبار در دستگاه‌هایی مثل اسپیلت و چیلر در گذر زمان می‌تواند بازدهی را کاهش بدهد و انرژی بیشتری مصرف شود. که این مصرف انرژی هزینه بیشتری برای افراد در بردارد. پس استفاده از این لوله باعث میشود گرد و خاک به خود نگیرد و هزینه‌های مصرفی شما را به شدت کاهش میدهد.

بیشتر بخوانید :
موتور دمپر دود و حریق

مقاومت در فشار

در زمان کار با دستگاه‌های مطبوع بسته به دلایل گوناگون فشار موجود میتواند افزایش پیدا کند و به دستگاه‌های تهویه مطبوع آسیب برسد. ولی در زمینه این مشکل راه‌هایی وجود دارد که این اتفاق نیوفتد و آن استفاده از کانال فلکسیبل است. چرا که دارای مقاومت بسیار بالایی است و به خوبی میتواند در برابر افزایش فشار مقاومت داشته  باشد و با گذشت زمان آسیبی به آن وارد نمیشود.

کمترین میزان اشتغال در فضای ممکن

در ابتدای مقاله ذکر شد که این کانال برای مکانی با ارتفاع کم و میزان فضای کم مناسب است. چنین ویژگی باعث میشود میزان محدودیت کانال کشی از بین برود.

بیشتر بخوانید :
دریچه برگشت پره ایرفویلی آلومینیومی

ساختار عایق الاستومری

در این بخش به سختار این لوله میپردازیم تا به آگاهی مناسبی در زمینه این کانال‌ها برسیم.

البته باید ذکر شود که این لوله از سه سطح تشکیل شده که در ادامه توضیح داده میشود.

مجرای داخلی که لمینت و آلومینیومی است

مجرایی که در داخل این کانال وجود دارد داای دو لایه ابتدایی و میانی است. لایه‌ای که در ابتدا قرار دارد جنسش آلومینیومی است که مقاومت مناسبی هم دارد و انعطاف پذیر است.

جنس لایه میانی از فوم فشرده است

جنس لایه میانی از فوم فشرده یا عایق الاستومری یا پشم شیشه است. که این لایه جز عایق‌های حرارتی به حساب می‌آید. این عایق حرارتی از نشت هوا جلوگیری میکند.

لایه بیرونی از چند لایه آلومینیوم ساخته شده است

بخش محافظ بیرونی کانال به شکل چند لایه و آلومینیومی است. که هم از لوله محافظت میکند و هم دارای مقاومت بالایی است. که میزان انعطاف پذیری بالای آن باعث خاص بودن این محصول شده است.

بیشتر بخوانید :
دمپر ضد آتش

در این کانال‌ها روکشی مشکی PVC به جای آلومینیوم برای لایه خارجی استفاده میشود. البته کانال خرطومی الاستومری دو نوع روکش دارد یکی PVC و دیگری آلومینیومی است. این بخشها باعث میشود این کانال دارای ویژگی منحصر به فردی بشود. شرایط این لوله باعث شده که در صنایع گوناگون از آن استفاده شود.

ما در این مقاله در مورد کانال فلکسیبل صحبت کردیم و اطلاعاتی را ارائه دادیم تا شما در زمان خرید بتوانید انتخابی مناسب و مطمئنی داشته باشید. در آخر خیالتان راحت باشد که بازدهی این لوله بالا است.

 

تولید محتوا و سئو توسط شرکت طراحی سایت تفکربرتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.