ولوم دمپر
Rate this post

ولوم دمپر چیست؟

برای تنظیم و کنترل هوا برای سیستم‌های بزرگ, کانال کشی را با ولوم دمپر استفاده میکنند. از نام‌های دیگر این دمپر کانالی و حجمی است. معمولا در ابتدای انشعابات نصب میشود زیرا حجم هوای ورودی را تنظیم و کنترل میکند.

ولوم دمپر یا HDV، که در بازار با نام دمپر حجمی یا دمپر کانالی هم شناخته می شود، برای کنترل جریان هوا در سیستم های تقریبا بزرگ کانال کشی استفاده می شود و در ابتدای هر انشعاب، برای تنظیم حجم هوای ورودی به هر انشعابی به کار گرفته می شود. همچنین برای نصب این دستگاه، از پیچ کمک گرفته می شود.
برای کنترل جریان هوا در سیستم های نسبتا بزرگ کانال کشی از ولوم دمپر(Volume damper) استفاده می شود. دمپر حجمی(Volumetric damper)، دمپر کانالی(Channel damper) از دیگر نام های این دمپر می باشد و به طور معمول در ابتدای هر انشعاب برای تنظیم حجم هوای ورودی به هر انشعاب به کار می رود.

بیشتر بخوانید :
موتور دمپر دود و حریق

عمق

عمق این ولوم‌های دمپر به نیاز هر پروژه بستگی دارد ولی رایج‌ترین عمق 15 سانتی متر هست.

جنس

جنس این ولوم‌ها از ورق گالوانیزه و دارای ضخامت یکMM است.

عملکرد

عملکرد این ابزار به وسیله کاربر و با استفاده از دسته دمپر صورت میگیرد.

میراگر دامپر با کنترل ولوم

این نوع ولوم دمپر میراگر برای کنترل صدا در زمینه تنظیم در میزان هوا که در حال حرکت به وسیله سیستم مجازی طراحی و تولید شده است. این ابزار هم میتواند به عنوان خاموشی مثبت مورد استفاده قرار بگیرد. البته برای کنترل اتوماتیک سیستم HVAC که با یک نشت کم و برای دیگر سیستم‌هایی که نیازمند به تعدیل جریانات هوا هستند مورد استفاده قرار میگیرد.

بیشتر بخوانید :
موتور دمپر دود و حریق

عملکرد میراگر کنترل صدا

این نوع میراگر کنترل ولوم برای تنظیم جریان هوا به بخش‌های دیگر سیستم کانال کمک زیادی میکند. البته این میراگر قابلیت آن را دارد که در مجرای خود ثابت بماند و به شکل دستی یا اتوماتیک در حال فعالیت باشد. همان گونه که صدا دارد هم فعالیت میکند و جریان هوا را به بخش‌هایی از لوله منتقل میکند.

ولوم دمپر برای چه کارهایی استفاده میشود؟

دمپر زون یک نوع خاص از دمپرها به حساب می‌آید که مورد استفاده در کنترل‌های جریان هوا برای سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار میگیرد. برای داشتن کارایی بهتر و راحت بودن سرنشین‌ها این سیستم به بخش های مختلف تقسیم میشود و در نقاط گوناگون وصل میشود.

بیشتر بخوانید :
موتور دمپر دود و حریق

دمپرهای کنترل صدا را در کجا قرار بدهیم؟

کنترل صدا در شاخه کانال توزیع هوا متصل میشود. میراگر در تیغه های مخالف برای رسیدن به تعادل سیستم به سادگی هوای خشن را با یک کنترل دقیق به صورت شبکه‌هایی جدا یا دیفیوزر ایجاد میکند. قالب ها 18 گرم و تیغه‌ها با فولادی خفیف 20 گرم وزن دارند.

چگونه بدانیم ولوم دمپر باز است یا بسته؟

شما میتوانید با کمک بررسی بصری به خوبی تشخیص دهید که دمپرتان باز است و یا بسته. میتوانید سرتان را داخل شومینه بکنید و به سمت بالا نگاه کنید. دمپری که بسته باشد دید شما را مسدود میکند و شما باید را لمس و بلند کنید.

میراگرا موتوری به چه صورت عمل میکند؟

در واقع دمپر موتوری جریانات هوا را در بین تجهیزاتی که مرتبط به انتقال هوا است تنظیم میکند. میتواند در دراز مدت بر روی سلامتی فرد تاثیر بگذارد. دمپر موتوری که فعل باشد میتواند دمای درون اتاق‌تان را به خوبی کنترل کند و یک جریان هوای یکپارچه‌ای را درون منزل ایجاد کند.

بیشتر بخوانید :
موتور دمپر دود و حریق

انواع دمپر

دمپرهای هوا بخش مهمی از صنایع است که مایعات و گازها از طرف مجاری و لوله‌ها انتقال پیدا میکند و کنترل جریانات هوا را برعهده میگیرد.

  • دمپر تیغه
  • میراگر گیوتین
  • دمپر لوور
  • دمپر ظرف تخت پروانه
  • دمپر پره ورودی

تولید محتوا و سئو توسط شرکت طراحی سایت تفکربرتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.