موتور دمپر
5/5 - (8 امتیاز)

موتور دمپر

از مهم‌ترین اجزای استخراج دودها و تهویه هوا موتور دمپر است. از این موتور در جهت تاسیسات زیر زمینی مانند تونل راه آهن و شبکه متروها, تونل‌های جاده‌ای معدن‌های زیر زمینی و صنایع دریایی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. البته دمپرهای سنگین صنعتی را در پتروشیمی, نیروگاه‌ها و همچنین صنایع نفت و گاز بیشتر مورد استفاده قرار میدهند.

بخش وسیعی از صنعت پتروشیمی و نفت کشور در بخش جنوبی ایران انجام میشود. با وجود شرایط جوی هوای موجود در دودکش ها با سرعت بالا صورت میگیرد. این موتور دمپرها در آن منطقه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

موتور دمپر چیست؟

اگر بخواهیم با یک مثال توضیحی در مورد دمپر هوا بدهیم باید بگویم همانند شیر عمل میکند. زیرا همواره در حال باز و بسته کردن و همینطور کنترل میزان ورودی و خروجی هوا است. دمپر تمامی انرژی که وارد خود می‌کند را به شکل دیگری از انرژی برمیگرداند. اگر بخواهیم این موضوع را بهتر درک کنید باید بگویم انرژی مکانیکی را به انرژی گرمایی تبدیل میکند.

از موتور دمپر در جهت کنترل جریانات هوا و یا قطع و وصل جریان در مسیر استفاده میشود. با نصب کردن موتور در جایگاه دسته, میتوانید دمپر را از حالت دستی به شکل اتوماتیک دربیاورید.

عملکرد موتور دمپر

برخی از افراد تا زمانی که عملکرد این قطعه با مشکل روبرو نشود درک درستی از فعالیت دمپر موتوری ندارند. در مجموع دمپرها جریان هوا را در میان تجهیزات حمل و نقل مورد تنظیم قرار میدهد. و با گذشت زمان بر روی سلامت افراد و ماشین آلات‌ها تاثیر های زیادی میگذارد.

هر سیستم دمپر دارای یک بدنه است که جریان هوا را در میان دهانه ورودی, دهانه دوم و دهانه خروجی کنترل میکند. البته درب قابل چرخشی داخل بدنه اصلی کارگذاری شده است تا جریانتات را از بدنه اصلی کنترل کند. دمپر متشکل از تیغه‌ها تنظیم جریان هوا است و بیشتر مواقع دارای دستگاه الکترومکانیکی است که کار آن باز و بسته کردن دمپر است. زیرا از خارج شدن گرما به وسیله دودکش در زمان استراخت مشعل‌ها جلوگیری کند. این دستگاه های کنترل همان موتور دمپر نام دارد. چنین دمپری که در حال فعالیت باشد دمای داخل محیط را به خوبی کنترل میکند.

دمپرها به دو صورت دستی و اتوماتیک هستند. دمپر دستی که به نام دمپر مکانیکی از آن نام برده میشود با کمک اهرمی خارجی در حال فعالیت است ولی دمپر اتوماتیک با کمک موتور دمپر فعالیت میکند.

توجه داشته باشید عملکرد دمپرهای موتوری بسیار با اهمیت است زیرامیتواند در زمانی طولانی بر سلامت افراد تاثیر منفی بگذارد. هنگامی که کیفیت هوا در منزل و یا محل کار پایین باشد فرد دچار سرگیجه و خستگی و دیگر علائم میشود. این موارد باعث بیماری های بلند مدت و یا کوتاه مدت میشود.

استفاده های دمپر موتورها

موتور دمپرها به صورت با فنر و بدون فنر تولید میشوند. نکته مهمی که در زمینه هر دوی آنها باید توجه داشت به غیر از وجود فنر است. این است که تجهیزات عملکرد به شکل قطع و وصلی است و هم به شکل تدریجی است. رایج‌ترین مورد استفاده از این دمپر در یخچال‌ها است که با کمک آن دمای داخلی یخچال را به خوبی کنترل و تنظیم میکند.

موتور دمپر یک  نوع وسیله ی برقی می باشد که برای باز و بسته کردن و یا کنترل کردن پره های دمپر مورد استفاده قرار میگیرد که در کنار دمپر یه جای دسته و یا در دمپر های ضدحریق به جای فنر و فیوز قرار میگیرد

انواع موتوردمپر:

موتور دمپر ضد حریق

موتوردمپر دود و حریق

نصب در دیواره آتش بین دو محیط مجزا(کنتر آتش مجرا)

نصب در رایزر بین طبقات (کنتر آتش مجزا)

نصب در مسیر جریان هوا داخل کانال در هر محیط با کنترل مجزا

[ninja_tables id=”1675″]

003-min

موتور دمپر فنر برگشت

نصب در اتاق دیزل ژنراتور

نصب در سیستم تهویه مطبوع و عملکرد در هنگام اطفا حریق

نصب در ورودی هواساز

نصب در اتاق هوا ساز

[ninja_tables id=”1685″]

4

موتور دمپر بدون فنر برگشت

نصب در کانال هوا جهت قطع و وصل جریان هوا

نصب در پشت دریچه های توزیع هوا جهت کنترل از راه دور جریان هوا

نصب بر روی شیرآلات صنایع مختلف

[ninja_tables id=”1686″]

7

شیرفن کویل موتوری فنر برگشت دار

نصب در ورودی و یا خروجی فن کویل های سقفی

نصب در ورودی و یا خروجی فن کویل های زمینی

نصب بر روی کلیه خطوط انتقال آب

[ninja_tables id=”1687″]

موتور دمپر
موتور دمپر

این پروسه به کمک سیستم های کنترل و یا سنسور ها و ترموستات ها در هر محیط امکان پذیر می باشد.

همانطور که توضیح داده شد بیشترین استفاده از دمپر ها در سیستم های تهویه مطبوع می باشد.