دمپر بادی شاطری

دمپر بادی شاطری

دمپر بادی شاطری  هوباد صنعت برای خارج شدن هوا از طریق دستگاه های هواکش بوده که معمولا انتهای کار (روی دیوار) و یا میتوان بین کار هم استفاده کرد.

و این نوع دمپر را میتوان به صورت گرد و چهارگوش و یا تبدیل چهارگوش به گرد از ورق های گالوانیزه،استیل،الومینیوم و سیاه در ضخامت های 0.5 تا 5 میل در پهنا های مختلف هم به صورت بین کانالی و پایان کار اجرا کرد.
کلاف این نوع دمپر بادی شاطری معمولا گالبانیزه و پره از جنس الومینیوم می باشد.
در این نوع دمپر بادی شاطری پره ها باید سبک باشند زیرا با وزش باد باز میشوند به همین دلیل در ساخت آنها از الومینیوم استفاده میشود.
روی پره های دمپر بادی از رابط (خروسکی) استفاده میشود که زمان عمل کردن دستگاه پره ها همزمان باهم باز و بسته شوند.
در ابعاد های بزرگ برای جلوگیری از ایجاد لرزش و یا تولید صدا از وسط کار پره ها را به دو قسمت و در ابعاد های بزرگ تر به چند قسمت تقسیم میکند.
دمپر های بادی استاندارد هوباد صنعت تشکیل شده است از کلاف گالوانیزه، پره های آلومینیومی، رابط (خروسکی) و میل گرد .

بیشتر بخوانید :
کلاهک پره‌ای

ویژگی های دمپر بادی شاطری

ابعاد، پهنای کار، ضخامت و جنس ورق ساختاری دمپر بادی شاطری به سفارش مشتری بوده و میتوان تغییر داد. اغلب دمپر شاطری پشت فن هواکش‌ها و بر روی نماها متصل میشود.

زمانی که فن شروع به کار کردن میکند پره‌ها باز میشود و هوایی که در داخل است را به بیرون هدایت میکند. همچنین زمانی که عملکرد فن تمام و قطع میشود به صورت خودکار پره‌ها بسته میشوند. هنگامی که این پره‌ها بسته شود هوای مطبوعی که داخل هست اتلاف نمیشود.

دمپر بادی از ورود و خروج پرنده‌ها و حیوانات مختلف جلوگیری میکند. بیشتر مواقع برای بهبود کارکرد و سبک بودن پره‌ها از تیغه‌های آلومینیومی استفاده میشود. همام گونه که از نامش پیداست دمپر بادی شاطری پشت به فن قرار داده میشود و بسته به فشار نیروی هوا فعال و با خاموش شدن فن از خروج هوا جلوگیری میکند.

شکل و ظاهر این دمپرها به صورت یک قاب است که فریم یک طرفه دارد این قاب در بین دیوار و پشت فن با کمک فریم بیرونی به دیوار تثبیت میشود. عملکرد دمپر به گونه‌ای است با فشار هوای خروجی پشت فن ها و با تیغه‌های سبک  که طبق یک محور ثابت به تیغه‌ها متصل میشوند و مطابق یک زمان هماهنگ شروع به کار میکند. جنس این دمپر از ورق گالوا نیزه که دارای ضخامت یک میلیمتری است و جنس تیغه‌ها از ورق آلومینیومی است.

بیشتر بخوانید :
دمپر ضد آتش

عملکردی که دمپر بادی دارد مناسب برای تمامی فصول است زیرا در فصل سرد و گرم باعث اتلاف هوای مطبوع نمیشود. این قاب بیرونی دارای ضخامت یک میلیمتری است. دمپر شاطری از انواع پر طرفدار دمپرها در صنعت تهویه است. زیرا دارای تیغه‌های سبک با وزن کم هستند این تیغه‌ها در حالت‌های عادی بسته‌اند ولی با وجود جریان هوا در مسیر این دمپر تیغه‌ها باز میشوند و هوا عبور میکند.

اهمیت وجود دمپر بادی

در هر محیطی تهویه هوا بسیار مهم و ضروری است. زیرا رابطه مستقیمی با بهداشت و سلامت و ایمنی افراد دارد. بدون داشتن تهویه مناسب هیچ یک از محیط‌ها برای حضور داشتن مناسب به حساب نمی‌آید. چرا که برای تنفس میتواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. برای اجرای استانداردهای محیطی و سلامت نیاز به تجهیزات مخصوص است البته دمپر بادی شاطری از ابزارهای مناسب این کار به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید :
کانال فلکسیبل

دمپر چیست؟

یک تهویه درست و اصولی نیازمند مسیرهای مخصوص برای انتقال هوا است. البته مهم است که این مسیر ها باید به گونه ای باشد که بدون هیچ ممانعتی  و با سرعتی بالا ورود و خروج هوا انجام شود. از مهم ترین لازمات در مسیر تهویه هوا دمپر است.

دمپر بادی شاطری ابزاری است که در انتها, ابتدا و یا وسط مسیر تهویه قرار میگیرد. تا کنترل عبور و مرور جریان هوا به خوبی صورت بگیرد. با کمک این دمپر میتوانیم مشخص کنیم که جریام ورود و یا خروج در چه جهتی و با چه میزان حجمی صورت بگیرد. در این حالت میزان تهویه محیط را میتوانیم کم و زیاد و یا حتی قطع کنیم. از انواع دمپر, دمپر شاطری است که با داشتن یک اهرم که در داخل آن تعبیه شده وظیفه باز و بسته شدن این تیغه ها را بر عهده گرفته است.

بیشتر بخوانید :
دریچه برگشت پره ایرفویلی آلومینیومی

هنگامی که فن روشن شود و بچرخد با فشار هوایی که به تیغه‌ها وارد میشود مسیر خارج شدن هوا باز میشود و از کانال به بیرون هدایت میشود. این دمپر قابلیت عکس العمل بسیار بالایی دارد و با کمترین جریان هوا باز و بسته میشود به همین دلیل دائم در حال باز و بسته شدن است و اسم شاطر بر روی آن گذاشته شده است. از آنجایی که تیغه های آن بسیار سبک است به سرعت با کمترین جریان هوا باز و بسته میشود.

دمپرها بسته به محل قرار گیری در اندازه‌های گوناگونی تولید میشوند. این دمپرها در محل‌های گوناگونی مانند ورزشگاه, رستوران, دفترهای کاری, سوله, کارخانه, سرویس های بهداشتی و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

تولید محتوا و سئو توسط شرکت طراحی سایت تفکربرتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.